Димосос – це тягодуттєва машина, чи простіше кажучи, відцентровий (радіальний) вентилятор, призначений для видалення продуктів горіння переважно з топок різних котлів.
Призначення димососа
Застосовується на газомазутних, парових та водогрійних котлах, забезпечуючи:
- зниження витрат палива за рахунок збагачення киснем і більш повного згорання;
- зростання потужності та ККД (коефіцієнта корисної дії) котла за рахунок більш злагодженої роботи;
- зниження ризику потрапляння продуктів горіння (диму) в приміщення завдяки створенню розрідження;
- роботу котла в умовах поганої тяги димоходу;
- позбавлення від запаху при роботі котла;
- деяку очистку димоходу від сажі та дьогтю за рахунок більшої тяги.
Конструктивні особливості димососа
- Равлик («улітка», «спіраль», «кожух») – корпус відцентрового вентилятора, всередині якого проходить рух повітря. Корпус димососа завжди робиться більш міцним у порівнянні з корпусом звичайного вентилятора з метою стабільної роботи при більш високих температурах. Для ще кращого посилення конструкції на великих номерах можуть також використовуватися ребра жорсткості. Лакофарбове покриття має бути лише теплостійким.
- Робоче колесо («крильчатка») – елемент димососа, який обертається. Від кількості та конструкції лопаток залежить і продуктивність вентилятора. Лопатки димососа в залежності від марки можуть бути загнуті вперед чи назад. Для серії Д характерні 20 загнутих вперед лопаток у вигляді білячого колеса, для ДН – 16 загнутих назад лопаток. У ступиці колеса мають бути отвори для охолодження валу електродвигуна. Також відмінністю крильчатки димососів є використання металу більшої товщини та, як і на корпусі, лише теплостійкої фарби. Як і для будь-якого іншого вентилятора, обов’язкове динамічне балансування (для запобігання зайвої вібрації, шуму та пошкоджень).
- Вхідний колектор конічної форми, закріплений на всмоктуючому отворі, забезпечує підведення та направлення повітря.
Важливо! Якщо Вам необхідно зняти колектор, проконсультуйтесь із заводом-виробником, скоріше за все, це призведе до втрати гарантії, а також може викликати перевантаження електродвигуна.
- Фланці на вхідному (круглий) та вихідному (прямокутний) отворах для кріплення повітропроводів, часто пофарбовані в яскравий «сигнальний» колір.
- Електродвигун – для димососів, як і для вентиляторів, найчастіше використовується асинхронний трифазний двигун із короткозамкненим ротором.
- Привод – метод передачі механічної енергії з електродвигуна на робоче колесо. Для димососів найчастіше використовується 1 чи 3 (іноді помилково називають схемою). Перше виконання забезпечує пряму передачу енергії – крильчатка посаджена на вал двигуна. Третє виконання – вал, укріплений двома підшипниками поза корпусом, двигун з’єднаний через муфту. Часто поширене в вентиляторах 5 виконання – клинопасова передача – у димососах практично не використовується через роботи при підвищених температурах.
- Осьовий направляючий апарат – механізм, який складається з перехідника у вигляді конфузора з поворотними лопатками. Дозволяє регулювати та закручувати потік повітря у напрямку обертання робочого колеса. Головне призначення – підвищення ККД машини. Найчастіше застосовується на великих діаметрах димососів, а його установка на заводі є опціональною.
- Станина – каркас, який використовується для установки димососа, має отвори для кріплення. Кількість отворів, форма станини і навіть її наявність, попри те, що регламентуються ГОСТом, можуть варіюватися у залежності від заводу-виробника.
Принцип роботи димососа
Після підключення електродвигуна до мережі на робоче колесо через вал передається механічна енергія. Робоче колесо (крильчатка) шляхом обертання всмоктує через вхідний отвір газоповітряну суміш. Таким чином повітря починає рухатися від центра до периферії та завдяки відцентровій силі виштовхується лопатками у вихідний отвір.
Наявність направляючого апарата дозволяє змінювати режими роботи вентилятора, наприклад, збільшення кута повороту лопаток дозволяє зменшити продуктивність, потужність, тиск і ККД димососа. Важливо не проводити закручування потоку проти напрямку обертання робочого колеса, оскільки це збільшить потужність без особливого підвищення тиску. Для димососів, які зазвичай комплектуються направляючим апаратом, можна знайти в довідниках графіки, які дозволяють краще зрозуміти принципи зміни режимів.
Напрямок обертання та положення корпусу димососа
Замовити димосос буде важко, якщо Ви не підготуєте відповідь на питання менеджера про те, який напрямок обертання та кут повороту Вам потрібні, оскільки без цих даних виріб зазвичай не запускається в роботу. Що це і навіщо треба?
Димососи бувають лівого та правого обертання, простіше – лівий і правий. Це не впливає ні на режим роботи, ні на характеристики вентилятора, але має значення під час монтажу. Перед тим, як купить димосос, Вам всього лиш треба визначитися, де і як планується установка, для того щоб виключити подальші зайві дії та проблеми при підключенні.
Щоб визначити напрямок обертання димососа потрібно подивитися на нього зі сторони двигуна. Якщо димосос лівого обертання – робоче колесо буде обертатися проти часової стрілки, якщо правого – за часовою стрілкою.
Кут повороту корпусу також має значення лише для зручності підключення і монтажу. Для димососів серії Д крок кута нахилу складає 45˚, відповідно існуючі кути повороту: 0, 45, 90, 135, 180, 270, 315.
Для димососів серії ДН крок менший – 15˚, тобто є варіанти: 0, 15, 30, 45, 60, 75, 90, 105, 120, 135, 150, 165, 180, 270. Найпростіше визначати кут за допомогою картинки.
Теоретично можливо і самостійно «перекрутити» корпус, але це зайві турботи та витрачений час, тож визначитися все ж краще до моменту замовлення. Також враховуйте той факт, що змінити кут – не так і важко, а ось змінити напрямок обертання вже не вийде.
Є й ідеальний випадок, який обожнюють всі заводи-виробники, – якщо у Вас є проект вентиляції, всі нюанси, включаючи напрямок обертання та кут повороту корпусу димососа, будуть чітко прописані. Це забезпечує дійсно точний вибір вентиляції, яка буде відповідати Вашим потребам.
Якщо у Вас залишилися якісь запитання, чи Ви вирішили купить якісний димосос від виробника – звертайтеся за безкоштовним у межах України номером 0-800-33-5678 чи робіть замовлення на сайті.